RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (NO: 3)
Satuan Pendidikan : SMP Negeri 2 Karanganyar Kelas/ Semester : VII/ ( Genap ) Mata Pelajaran : Bahasa Daerah ( Jawa ) Materi Pokok : Teks Cerita Ramayana |
Sub Materi : Teks
Cerita Ramayana “Kidang
Kencana” Alokasi Waktu : 4 x 40 (2
pertemuan) * Minggu ke 3 Maret * Minggu ke 4
Maret |
A. KOMPETENSI
DASAR
3.3. Memahami isi teks cerita
Ramayana lakon “Kidang Kencana”
4.3. Meringkas teks cerita wayang Ramayana Kidang
Kencana
kejadian
B. TUJUAN
PEMBELAJARAN
Pertemuan
Pertama:
1.
Mengartikan
kata-kata yang dianggap sulit dalam teks Ramayana lakon
“Kidang Kencana”
2.
Menuliskan
isi cerita Ramayana lakon “Kidang Kencana”
3.
Menjawab/
mengajukan pertanyaan tentang isi
bacaan Ramayana lakon “Kidang Kencana”
4.
Mengidentifikasi jenis-jenis kalimat
Pertemuan Kedua:
1.
Mengidentifikasi unsur
intrinsic yang
terdapat dilam cerita Ramayana lakon
“Kidang Kencana”
2.
Menuliskan
ringksan cerita/ sinopsis Ramayana lakon “Kidang Kencana”
3.
Menceritakan
kembali isi bacaan secara lisan
C. LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN
Pertemuan
Pertama
KEGIATAN |
RINCIAN
KEGIATAN |
ü Pendahuluan (10 menit) |
Ø
Menyapa
peserta didik dengan salam, berdoa dan cek kehadiran siswa Ø
Apersepsi: Untuk mengarahkan ke materi pembelajaran,
peserta didik ditunjukkan contoh teks Ramayana beserta para tokohnya untuk menarik
perhatian peserta didik. Ø
Menyampaikan
tujuan pembelajaran. Ø
Menyampaikan alur/ langkah-langkah PJJ (Penyampaian
materi, Pengerjakan LK, Teknik Pengumpulan Tugas dan Penilaian Harian) |
ü Kegiatan Inti (60 menit) |
Ø
Memberikan
tayangan power point tentang materi yang berhubungan dengan teks Ramayana
lakon “Kidang Kencana” termasuk cara menanggapi,
menentukan isi dan nilai-nilai positif (piwulang luhur) serta mengidentifikasi
jenis-jenis kalimat yang ada didalam teks Ø
Mengadakan
tanya jawab tentang materi Ø
Memberi
LK (memantau peserta didik didalam mengerjakan LK serta memantau tentang
keaktifan bertanya dan menanggapi lewat aplikasi WA) Ø
Mengumpulkan
hasil tugas LK |
ü Penutup (10
menit) |
Ø
Membantu
membuat simpulan tentang materi yang telah diberikan Ø
Memberi
refleksi (bertanya jawab tentang respond dari peserta didik) Ø
Mengingatkan
siswa tentang teknik pengumpulan tugas Ø
Informasi
kegiatan yang akan datang Ø
Penguatan
yang berhubungan dengan sikap |
Pertemuan
Kedua
KEGIATAN |
RINCIAN
KEGIATAN |
ü Pendahuluan (10 menit) |
Ø
Menyapa
peserta didik dengan salam, berdoa dan cek kehadiran siswa Ø
Apersepsi: Untuk membangun ingatan siswa, siswa diperlihatkan tayangan sendratari
Ramayana. Ø
Menyampaikan
tujuan pembelajaran. Ø
Menyampaikan alur/ langkah-langkah PJJ (Penyampaian
materi, Pengerjakan LK, Teknik Pengumpulan Tugas dan Penilaian Harian) |
ü Kegiatan Inti (60 menit) |
Ø
Memberikan
tayangan power point tentang materi yang berhubungan dengan teks Ramayana
lakon “Kidang Kencana” termasuk unsur intrinsik yang berada didalamnya. Ø
Mengadakan
tanya jawab tentang materi Ø
Memberi
LK (memantau peserta didik didalam mengerjakan LK serta memantau tentang
keaktifan bertanya dan menanggapi lewat aplikasi WA) Ø
Mengumpulkan
hasil tugas LK |
ü Penutup (10
menit) |
Ø
Membantu
membuat simpulan tentang materi yang telah diberikan Ø
Memberi
refleksi (bertanya jawab tentang respond dari peserta didik) Ø
Mengingatkan
siswa tentang teknik pengumpulan tugas Ø
Informasi
kegiatan yang akan datang Ø
Penguatan
yang berhubungan dengan sikap |
D. PENILAIAN
1.
Penilaian Sikap : Keaktifan siswa dalam bertanya dan
menanggapi kegiatan pembelajaran
lewat
grop
Wa dan kesantunan bahasa yang
digunakan
2.
Penilaian Pengetahuan : Perangkat
soal yang dikirim dengan aplikasi
google
form
3.
Penilaian
Keterampilan : Hasil
mengerjakan LK
.
Karanganyar, Juli 2020
Mengetahui
Kepala SMP N 2
Karanganyar Guru
Bahasa Jawa
LAMPIRAN-LAMPIRAN
Lampiran 1
Pertemuan Pertama:
1.
Materi Teks Cerita Ramayana
Sawijining
kewan alas memper wedhus, nanging ulese kulite mrusuh kuning nemu giring arane
kidang kencana. Aja dumeh kidang, nanging beda karo kidang liyane. Dheweke duwe
prabawa kang gedhe, nganti gawe kepencute sapa kang wuninga.
Mungguh sapa sejatine kang memba-memba dadi kidang iki, ora liya abdi kinasihnegara
Ngalengka, yaiku Ditya Kala Marica. Kapinujon tinimbalan dening sang
Prabu Rahwana, mungguh prelune wis suwe anggone saguh bakal methukake karo
salah sijine pawongan titise Widowati.Kapiyarsa pangandikane Prabu
Dasamuka, “He, Marica, sira iku mung janji-janji thok ora ana kasunyatane.
Seprana-seprene tinemune mung wuwus, buktine ora ana. Mangka sing
dakimpi ora ana liya wanodya ing salumahing bantala iki ingkang dadi memaniking
atiku kejaba titisan Widowati. Aku wis jeleh, aku wis bosen nyawang kowe, aku
wis ora nggugu rembugan kang elok-elok nanging jebul amung lamis. Supaya
ora nyepet-nyepeti mripatku, aluwung dina iki kelakon dakuntapake nyawamu neng Yomani”.
Mak
brebet age-age Kala Marica ngrungkebi pangkone Prabu Dasamuka sarwi ngrerepa,
“Adhuh Gusti sesembahan kula inggih pepundhen kula ingkang mahambeg welas asih
mring dasih. Mugi kacandheta saking sawetawis, dereng kemawon kula
munjuk atur pawongan ingkang dados titising Widowati,”
Lagi
tekan kene ucape, bramantyane Prabu Dasamuka sirna. “Lhaa, ha ha
ha, yo ngono. Saiki mula enggal
prasajaa, pawongan kuwi jenenge sapa lan wis duwe bojo apa durung, panggonane
ngendi Marica. Aja mung sing legan, nadyan wis duwea bojo pisan aku saguh megatake.”
“Inggih
sareh rumiyin. Panggenanipun wonten ing wana Dhandaka, piyambakipun sampun
gadhah garwa naminipun Sri Rama, dene naminipun Dewi Sinta. Wonten ing wana
ngriku kadherekaken kadangipun taruna nami Raden Lesmana, rupanipun
sadaya tanpa cacad. Ingkang sepuh, ingkang enom punapa dene Dewi Sinta, sampun
prasasat widadari ngejawentah.”
Bungah
sang Dasamuka, “Lha yen ngono prayoga didhusta wae, sepira banggane
wong wadon, krubyuk kabotan pinjung.”
Nanging
Kala Marica menggak, prayoga dicedhaki dhisik, yen wis ketemu gampang
mengko ana cara kang prayoga amrih bisane kena. Ora gantalan wektu wong loro
padha menyang alas Dhandhaka panggonane para satriya kang padha cangkrama.
Sri Rama lan Dewi Sinta apa dene Raden Lesmana padha keslimur ndeleng
sesawangan alas kang endah, mula saben dina nutug anggone lelangen ana
ing alas.
Kacarita
lakune Prabu Dasamuka lan Kala Marica wis tekan kono, nuli padha gawe cara. Si
Marica milih dadi kidang kencana, dene Prabu Dasamuka dadi wong tuwa pikun.
Sawise andum gawe, si kidang nuli wiwit ngreridhu sang Dewi, kidange ethok-ethok
lulut, nanging bareng diparani nuli lumayu, mangkono sateruse, nganti
gawe kagole penggalihe Dewi Sinta. Nuli ngrerepa marang Sri Rama supaya bisa
nyekelake si kidang mau. Ing sekawit Sri Rama mopo, nanging suwe-suwe
banjur gelem. Kocapa, lakune si kidang
ora pati adoh, mung tansah cecakekatan wae, nanging mripat kang mencereng
tansah maspadakake mungsuhe. Bareng Sri Rama rumangsa diece karo si kidang,
gregeten banjur nglepasakejemparing, dienerake marang si kidang, nanging
si kidang weruh saklebatan nuli nggeblas nglungani. Sajroning ilang saka pandulu,
si kidang gawe swara kang melas asih nganti bisa gawe trenyuh penggalihe Dewi Sinta. Mangkono swara mau dibolan baleni
nganti kawelasaning panggalihe Dewi Sinta tumuju marang Raden Lesmana.
“Mangkata adhiku bocah bagus Lesmana, jeneng sira apa ora midhanget swara kang
melas asih kae, kae swarane ingkang raka Sri Rama kang njaluk tulung. Mula yayi
sira enggal lumakua. Mesakke banget, mung bot-bote nututi lakune si kidang wae
direwangi lara lapa kaya ngana kae.”
Ature
Lesmana, “Kawula nuwun kakangmbok, punika sanes swantenipun kakangmas Sri Rama,
nanging swantenipun jubriksa ingkang memba-memba swantenipun kangmas Sri
Rama.”
Nanging
sang Dewi ngarani yen kuwi swarane ingkang raka Sri Rama, ora ngerti yen
sejatine dudu. Jalaran Raden Lesmana wus darbe rasa jatimulya ingkang ora
kadarbe dening sapa wae. Banjur thukul panggalih kang ora becik, kinira yen Raden
Lesmana darbe karep ora prayoga marang dheweke.
Luput pandakwane Dewi Sinta, mula nuli bramantya,
Raden Lesmana banjur matur marang Dewi Sinta, “Kakangmbok sampun ngucapake
pangandika bilih kula kadakwa mboten sae, sedaya wau boten leres. Menawi mekaten
kersanipun kakangmbok kula ngestokaken nanging pesen kula kakangmbok sampun
ngantos medal saking garis ingkang kula damel menika. Menawi panjenengan
ngantos medal saking garis, badhe nemahi bilahi”, nggone ngendika mangkono karo
mlaku ninggalake papan panggonane Dewi Sinta. (http://bagas04.blogspot.com/2014/07/kidang-kencana.html)
2.
Jinise Ukara
a. Ukara Carita/
andharan (Kalimat Berita)
Yaiku ukara kang isine nyritakake
sawijining bab utawa prastawa marang wong
liya supaya wong liya ngerti.
Titikane: - Kawiwitan aksara gedhe (huruf kapital)
-
Dipungkasi kanthi tandha waca titik /. /
b. Ukara Pakon (Kalimat Perintah)
Yaiku ukara kang isine prentah marang wong
liya supaya nindakake bab utawa pakaryan kaya kang dikarepake sing kongkon.
Titikane: - Kawiwitan aksara gedhe (huruf kapital)
-
Dipungkasi kanthi tandha waca pakon /!/
-
Ana kang nggunakake tembung-tembung kang oleh panambang -en, -a,
-ana, -na
c. Ukara Pamenging
(kalimat larangan)
yaiku ukara kang
isini menging marang wong liya supaya ora nindakake pakaryan kang dikarepake
Titikane: - Kawiwitan aksara gedhe (huruf kapital)
-
Dipungkasi kanthi tandha waca pakon /!/
-
Nggunakake tembung-tembung ; aja, ora kena.
d. Ukara Pangajak
(kalimat ajakan)
yaiku ukara kang
isini ngajak marang wong liya supaya bebarengan nindakake pakaryan kang dikarepake
Titikane: - Kawiwitan aksara gedhe (huruf kapital)
-
Dipungkasi kanthi tandha waca pakon /!/
-
Nggunakake tembung-tembung ; ayo, mangga, sumangga
e. Ukara Pitakon
(kalimat tanya)
Yaiku ukara kang isine awujud
pitakon marang wong liya supaya wong liya
menehi ngerti/ mangsuli.
Titikane: - Kawiwitan aksara gedhe (huruf kapital)
-
Dipungkasi kanthi tandha waca pakon /?/
- Nggunakake tembung-tembung
pitakon; apa, sapa, kapan,
ing ngendi, kepriye, pira, lsp
Pertemuan Kedua
1.
Unsur Intrinsik Crita
a. Tema Yaiku
sing dadi underane prakara crita.
Tuladhane:
kamanungsan, kabudayan, kasusilan, sesrawungan,
katresnan, lsp.
b. ParagaYaiku pelaku kang mbangun
cerita.
Paraga
kaperang dadi loro:
-
Paraga pokok (tokoh utama)
- Paragakang sipate mbyantu (tokoh pembantu).
c.
WatakYaiku tandha-tandha fisik (dhuwur, lemu, pesek,
lsp) lan
tandha- tandha
non-fisik kang diduweni paraga (galak,
sumeh,
grapyak, pinter, lsp).
d.
Setting Yaiku papan , wektu lan swasana kadadeane crita.
-
Papan: pasar, sawah, dalan, kantor.
-
Wektu: esuk, awan, sore, bengi
- Swasana: susah, bungah, nrenyuhake, sumelang, lsp
e.
Sudut pandang / point of
view Yaiku ing ngendi pengarang
mapanake dheweke
ing cerita.
Sudut
pandhang iku kaperang ana 2:
- Pengarang ing sanjeroning crita ( ana paraga aku)
-
Pengarang ing sanjabaning crita (nggunakake jeneng wong/ ora
nggunakake paraga aku
f. Amanat
Yaiku piweling kang arep diwenehake pengarang
marang
wong kang maca crita.
Amanat
bisa asifat pakon lan bisa uga menggak/ menging
g.
Alur/plot Yaiku
lakune cerita saka wiwitan nganti pungkasane crita.
Alur
bisa kabedakake:
-
Alur maju
-
Alur mundur
- Alur campuran
LAMPIRAN 2
PEMERINTAH
KABUPATEN KARANGANYAR
DINAS PENDIDIKAN
DAN KEBUDAYAAN
SMP NEGERI 2 KARANGANYAR
JL. LAWU 203 ( 0271) 495070/ Fax. (0271) 495070
Website : http://www.smpn2-kra.sch.id E-mail : smpn2_kra@ymail.com
============================================================
SOAL PENILAIAN HARIAN BAHASA JAWA (TEKS CERITA RAMAYANA)
KELAS VII SEMESTER GENAP
ASPEK
PENGETAHUAN
Nama :
.........................................................
Kelas/No. Absen :
.........................................................
NO |
SOAL |
WANGSULAN |
SCORE |
ASILING BIJI |
|||||||||||||
1 |
Sapa sejatine sing memba dadi
Kidang Kencana ing crita Ramayana iku? |
|
2-5 |
|
|||||||||||||
2 |
|
5-10 |
|||||||||||||||
3 |
Kepriye isining piwulang/ amanat kang ana ing crita Kidang
Kencana? |
|
2-8 |
||||||||||||||
4 |
Kepriye pesene Lesmana marang Dewi
Sunta sadurunge nututi Ramawijaya? |
|
2-5 |
||||||||||||||
5 |
Asmane : Asmane
: Asmane : Watake : Watake :
Watake : |
2-12 |
|||||||||||||||
Saya mengerjakan soal dengan
sungguh-sungguh dan jujur Tanpa memberi dan meminta bantuan
jawaban dari teman, tanpa menjiplak/ mencontek dari
berbagai sumber |
Tanda
tangan |
Nilai:
Score Perolehan : 4 x 10 |
|||||||||||||||
LAMPIRAN 3
PEMERINTAH
KABUPATEN KARANGANYAR
DINAS PENDIDIKAN
DAN KEBUDAYAAN
SMP NEGERI 2 KARANGANYAR
JL. LAWU 203 ( 0271) 495070/ Fax. (0271) 495070
Website : http://www.smpn2-kra.sch.id E-mail : smpn2_kra@ymail.com
============================================================
SOAL PENILAIAN HARIAN BAHASA JAWA (TEKS CERITA RAMAYANA)
KELAS VII SEMESTER GENAP ASPEK KETERAMPILAN
A. Tulisen
ringkesan crita Ramayana nganggo basa krama!
B. Critakna
ringkesan crita Ramayana kanthi lesan!
LAMPARAN 4
PEMERINTAH
KABUPATEN KARANGANYAR
DINAS PENDIDIKAN
DAN KEBUDAYAAN
SMP NEGERI 2 KARANGANYAR
JL. LAWU 203 ( 0271) 495070/ Fax. (0271) 495070
Website : http://www.smpn2-kra.sch.id E-mail : smpn2_kra@ymail.com
============================================================
SOAL ULANGAN REMIDI BAHASA JAWA (TEKS CERITA RAMAYANA)
KELAS VII SEMESTER GENAP
Nama :
.........................................................
Kelas/No. Absen :
.........................................................
NO |
SOAL |
WANGSULAN |
SCORE |
ASILING BIJI |
|
|||||||||||||
1 |
Sapa sejatine sing memba dadi Kidang
Kencana ing crita Ramayana iku? |
|
2-5 |
|
|
|||||||||||||
2 |
|
5-10 |
|
|||||||||||||||
3 |
Kepriye isining piwulang/ amanat kang ana ing crita Kidang
Kencana? |
|
2-8 |
|
||||||||||||||
4 |
Kepriye pesene Lesmana marang Dewi
Sunta sadurunge nututi Ramawijaya? |
|
2-5 |
|
||||||||||||||
5 |
Sapa wae
paraga ing crita Kidang Kencana lan kepriye watake (sebutna 3 wae) |
2-12 |
|
|||||||||||||||
Saya mengerjakan soal dengan
sungguh-sungguh dan jujur Tanpa memberi dan meminta bantuan
jawaban dari teman, tanpa menjiplak/ mencontek dari
berbagai sumber |
Tanda
tangan |
Nilai:
Score Perolehan : 4 x 10 |
||||||||||||||||
LAMPIRAN 5
PEMERINTAH KABUPATEN
KARANGANYAR
DINAS PENDIDIKAN
DAN KEBUDAYAAN
SMP NEGERI 2 KARANGANYAR
JL. LAWU 203 ( 0271) 495070/ Fax. (0271) 495070
Website : http://www.smpn2-kra.sch.id E-mail : smpn2_kra@ymail.com
============================================================
SOAL PENGAYAAN BAHASA JAWA (TEKS CERITA RAMAYANA)
KELAS VII SEMESTER GENAP
Nama :
.........................................................
Kelas/No. Absen :
.........................................................
1. Tulisen
unsur intrinsik kang ana ing crita Ramayana lakon Kidang Kencana kanthi nggunakake basa krama!
kanggo
ancer-ancer anggonmu nggarap:
-
Tema
-
Paraga lan Watake
-
Setting
-
Amanat
-
Alur
Lampiran:
6
Penilaian perkembangan sikap Spiritual dan Sosial dalam bentuk jurnal
JURNAL PERKEMBANGAN SIKAP SPIRITUAL DAN SOSIAL
Nama Sekolah :
SMP Negeri 2 Karanganyar
Kelas/Semester :
VII / Semester Genap
Tahun Pelajaran :
2020/2021
No |
Hari/Tgl |
Nama |
Kelas/No |
Catatan Perilaku |
Butir Sikap |
Sikap |
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
No comments:
Post a Comment